تبلیغات
سوسا وب تولز -ابزار وبلاگ
هسته فرهنگی جوان رایه المهدی (عج) - هدایت، هدف نزول قرآن
 
 
 
هدایت، هدف نزول قرآن

ذلک الکتاب لاریب فیه هدی للمتقین

هدایت یعنی نشان دادن راه به گونه ای که انسان را به مقصد برساند.(1)

هادی، کسی است که پیشاپیش گروهی حرکت می کند و راه را به آنها نشان می دهد.(2)

خداوند در آیات فراوانی (مانند این آیه)، قرآن را کتاب هدایت معرفی کرده است. آری، قرآن به راستی هدایت محض است؛ هدایتی که هیچ گونه گمراهی و تیرگی در آن راه ندارد.(3)

پس غرض خداوند از نازل کردن آن، نشان دادن راهی است که به سعادت ابدی انسان ها منجر می شود؛ چنانکه خداوند در آیات 15 و 16 سوره مائده می فرماید: «از طررف خدا نور و کتاب آشکاری به سوی شما آمد. خداوند به برکت آن، کسانی را که در پی جلب رضایت او هستند، به راه های سلامت هدایت می کند و به فرمان خود، از تاریکی ها به سوی روشنایی بیرون می برد و آنها را به سوی راه راست رهبری می نماید.»

با توجه به این مطلب روشن می شود که قرآن، کتابی تاریخی، علمی و ... نیست؛ بلکه هدف قرآن از بیان تاریخ پیامبران و اقوام گذشته و ذکر مطالب علمی گوناگون و ... ، تنها هدایت و نشان دادن راه سعادت به انسان است.

1. کشّاف، ج 1، ص 35

2. مجمع البیان، ج 1، ص 65              

3. تفسیر موضوعی، ج 1، ص 183[ ]
ن : محمدجابر تخت اردشیر
ت : جمعه 1391/04/2
 
 
 
محمد بن حسن عسکری (عج) آخرین امام از امامان دوازده گانه شیعیان است. در ١۵ شعبان سال ٢۵۵ هـ.ق در سامرا به دنیا آمد و تنها فرزند امام حسن عسکری (ع)، یازدهمین امام شعیان ما است. مادر آن حضرت نرجس (نرگس) است که گفته اند از نوادگان قیصر روم بوده است. «مهدی» حُجَت، قائم منتظر، خلف صالح، بقیه الله، صاحب زمان، ولی عصر و امام عصر از لقبهای آن حضرت است.