تبلیغات
سوسا وب تولز -ابزار وبلاگ
هسته فرهنگی جوان رایه المهدی (عج) - نام و القاب امام زمان (عج)
 
 
 
نام و القاب امام زمان (عج)

نام والقاب امام مهدی عج

القاب ائمه اطهار علیهم‏السلام، از آن جمله القاب امام مهدی (عجل ‏الله‏ تعالى‏ فرجه)، یكى از راه‏هاى مهم شناخت ‏خصایل و فضایل آن حجت ‏هاى به حق الهى است . براى امام مهدی (عجل ‏الله‏ تعالى‏ فرجه) اسامى و لقب‏هاى زیادى ذكر شده است. در كتاب نجم‏الثاقب مرحوم محدث نورى حدود صد و هشتاد و دو نام و لقب و در كتاب نام نامه حضرت مهدى علیه السلام به حدود سیصد و ده اسم و لقب آن حضرت اشاره شده است. گفتنى است كه منشا اصلى این نام‏ها و لقب‏ها علاوه بر تصریح ائمه اطهار علیهم‏السلام، و پیامبر اكرم (صلى الله علیه و آله) ادعیه و زیارتنامه ‏هایى است كه براى امام زمان علیه السلام ذكر شده است

در اینجا به برخى از مهمترین القاب آن حضرت اشاره مى‏كنیم:

مهدى: یكى از مشهورترین لقب‏هاى امام زمان علیه السلام مهدى است. درباره علت نامیده شدن آن حضرت به این لقب روایت‏هاى مختلفى ذكر شده است. حضرت امام محمد باقر علیه السلام مى‏فرمایند: امام مهدی (عجل ‏الله‏ تعالى‏ فرجه) پس از ظهور قرآن اصیل و احكام واقعى، اسلام را از لابلاى آن همه تحریفات و تفسیرهاى نادرست‏ بیرون خواهند كشید به گونه‏اى كه حتى مردم گمان خواهند كرد كه ایشان یك دین و آیین جدیدى را مطرح مى‏كنند به این مناسبت آن حضرت را مهدى مى‏گویند. هنگامى كه مهدى ما قیام كنند ثروت‏ها را به طور مساوى تقسیم و در جامعه به عدالت و دادگرى رفتار مى‏كند. هر كس از او اطاعت كند از خداوند اطاعت كرده است و هر كس او را نافرمانى كند از خدا نافرمانى كرده است. و آن جضرت را «مهدى‏» نامیده‏اند چون به امور پنهان و نهانى هدایت مى‏گردد.

درباره امور نهانى كه آن حضرت به آنها هدایت  می ‏شود یا هدایت می ‏كند با توجه به تعابیر روایات، نظرات چندى بیان شده است. از آنجا كه در دوره غیبت مخصوصا دوران غیبت كبرى در اثر پیدا شدن تبلیغات ضددینى و تفسیرها و برداشت‏هاى نامناسب از احكام دین و نفوذ خرافات و اندیشه‏هاى غلط غیردینى به اصول و تعالیم اصیل اعتقادى مردم دین اصلى و حتى قرآن اصلى را فراموش خواهند كرد .

پیامبر اكرم (صلى الله علیه و آله) در این باره می ‏فرمایند: دوازدهمین فرزندم به گونه‏ اى غایب خواهد شد كه اصلا دیده نخواهد شد و در این دوره غیبت وقایع سختى رخ خواهد داد . در آن موقع خداوند متعال به وى اجازه خواهد داد تا قیام كند آنگاه به وسیله او اسلام را تقویت و تجدید خواهد كرد.

قائم: گرچه همه انبیا و امامان با توجه به شرایطى كه در آن واقع شده بودند قائم به حق بودند اما حضرت مهدى علیه السلام را بالخصوص قائم لقب داده‏اند. وقتى ابوحمزه ثمالى به امام محمد باقر علیه السلام عرض كردند: اى فرزند رسول خدا مگر همه شما اهل‏بیت قیام كننده به حق نیستید؟ حضرت فرمودند: چرا همه ما براى حق قیام مى‏كنیم . آنگاه ابوحمزه سؤال می ‏كند:  پس چرا از بین همه اهل‏بیت فقط به صاحب‏ الامر علیه السلام قائم گفته می ‏شود؟حضرت باقر علیه السلام می ‏فرمایند: موقعى كه حضرت سیدالشهداء علیه السلام به شهادت رسیدند همه فرشتگان آسمان‏ها از این پیشامد ناراحت و متالم شدند. خداوند متعال به منظور دلدارى آنها امامان نه‏ گانه از نسل امام حسین علیه السلام را به آنها نشان دادند آنگاه كه به مهدى آل محمد صلى الله علیه و آله كه در آن حال مشغول نماز و نیایش به درگاه حضرت حق بودند رسیدند خداوند متعال فرمودند: این همان قائمى است كه به وسیله قیام او از قاتلان حسین بن على علیهماالسلام انتقام خواهم گرفت.[ ]
[ مرتبط با ] : مهدویت
ن : سعید غلامی
ت : جمعه 1390/08/13
 
 
 
محمد بن حسن عسکری (عج) آخرین امام از امامان دوازده گانه شیعیان است. در ١۵ شعبان سال ٢۵۵ هـ.ق در سامرا به دنیا آمد و تنها فرزند امام حسن عسکری (ع)، یازدهمین امام شعیان ما است. مادر آن حضرت نرجس (نرگس) است که گفته اند از نوادگان قیصر روم بوده است. «مهدی» حُجَت، قائم منتظر، خلف صالح، بقیه الله، صاحب زمان، ولی عصر و امام عصر از لقبهای آن حضرت است.