تبلیغات
سوسا وب تولز -ابزار وبلاگ
هسته فرهنگی جوان رایه المهدی (عج) - بخشش.....
 
 
 
بخشش.....

 امام حسین(ع) را چقدر می شناسیم؟ همونیکه این همه برایش می گرییم را چقدر می شناسیم؟ این را از خود بپرسیم و صادقانه جواب دهیم که جز همان نیمروز عاشورا، از حسین(ع) نشان داریم؟ از زندگی ایشان چقدر می دانیم؟ متاسفم، به رفتارمون که نگاه می کنیم، می بینیم زندگی خیلی هامون از شناخت مولا اباعبدا... خالی است. رفتار ما با رفتار حضرت خویشاوندی ندارد. ما بر کسی می گرییم، که گاه رفتار ما ضدرفتار اوست.

حال آن که باید رفتار خود را مثل رفتار ایشان تعریف کنیم در همه شئون، باید ببینیم امام(ع) مثلا در برابر دیگران چگونه رفتار می کردند، ما هم رفتاری آن گونه در پیش گیریم. امام(ع) اهل گذشت بودند پس ما نمی توانیم، اهل کینه و قهر باشیم. امام(ع) دشمن را هم به رستگاری می خواندند، ما نمی توانیم در مسیر کمال مردم مانع ایجاد کنیم. امام(ع) بدگویی و بدرفتاری ها را به خوبی پاسخ می دادند و از جمله کلمات نورانی ایشان است که «چنان چه با گوش خود بشنوم، شخصی مرا دشنام می دهد. سپس معذرت خواهی او را بفهمم از او می پذیرم و گذشت می کنم.امروزه که ناشنیده، به صرف گفته فردی که معلوم نیست صداقتش چقدر است خیلی هامون، از برادر دینی و حتی برادر خونی خود روی برمی گردانیم، قهر می کنیم و حتی وقتی او برای گناه ناکرده، طلب گذشت می کند، باز جوابمان قهر و کینه است و برخی هامون معتقدیم، حرف مرد یکی است و گذشت کردن فرد را پررو می کند حال آن که درس امام(ع) ما، گذشت است درسی انسان ساز که اگر در جامعه و در میان مردم به عمل درآید خیلی از نامهربانی ها به مهر تبدیل خواهد شد. اگر این نگاه به فرهنگ تبدیل شود، زیبایی های زندگی مومنانه بیش از پیش همه را فرا خواهد گرفت. امام(ع) در سخن دیگری می فرمایند «بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد» و با این که می تواند انتقام کشد دست بخشش پیش می آورد، این سنت کسانی است که خداوند را ارحم الراحمین، غفارالذنوب و... می دانند و باور دارند همان گونه که از خداوند طلب بخشش می کنند، خود نیز باید اهل عفو و گذشت باشند، نه این که در قهر پای بفشارند و آن وقت از خداوند طلب عفو داشته باشند، بر دیگران به کین سخت گیرند و باز از خداوند بخواهند به رحمانیت و رحیمیت خود با آنان برخورد کند. خداوند در کلام انبیاء و اولیای خود ما را به گذشت امر فرموده است. پس زمانی می توانیم دست های خود را در آسمان به طلب عفو به پرواز درآوریم که در زمین دست پوزش خواه برادر و خواهر خود را به بخشش بفشاریم و یادمان باشد حیف است چشمی که برای حسین(ع) گریسته است، از قهر پر شود. این چشم ها که در محرم و صفر شسته می شود باید حسینی دیدن را بیاموزد...

[ ]
[ مرتبط با ] : اخلاق
ن : محمدجابر تخت اردشیر
ت : دوشنبه 1391/01/28
 
 
 
محمد بن حسن عسکری (عج) آخرین امام از امامان دوازده گانه شیعیان است. در ١۵ شعبان سال ٢۵۵ هـ.ق در سامرا به دنیا آمد و تنها فرزند امام حسن عسکری (ع)، یازدهمین امام شعیان ما است. مادر آن حضرت نرجس (نرگس) است که گفته اند از نوادگان قیصر روم بوده است. «مهدی» حُجَت، قائم منتظر، خلف صالح، بقیه الله، صاحب زمان، ولی عصر و امام عصر از لقبهای آن حضرت است.