تبلیغات
سوسا وب تولز -ابزار وبلاگ
هسته فرهنگی جوان رایه المهدی (عج) - دیدگاه های مقام معظم رهبری پیرامون زن
 
 
 
دیدگاه های مقام معظم رهبری پیرامون زن

فاطمه زهرا (س) در قله بشریت                                                                                                                 فاطمه زهرا سرآمد بشریت است و کسی هم مرتبه ایشان است. او یک بانوی مسلمانی است که با رسیدن به مرتبه بالای انسانی نشان دادند که هیچ گونه فرقی بین زن و مرد نیست. خداوند متعال در قرآن کریم برای بیان انسانهای خوب و بد مثال را در هر دو مورد از زن انتخاب می کند. « و ضرب الله مثلاً للذین آمنوا إمرأت فرعون». همسر فرعون نمونه انسان های خوب در مقابل هم در مورد انسان بد، و نگون سار، و کج رفتار و انسانی که در جهت غلط حرکت می کند، به زن نوح و لوط اشاره می کند. اینجا جای سؤال است که مرد هم بود حال یک نمونه از مرد و یک نمونه از زن مثال می زد در حالی که در قرآن می گوید: « ضرب الله الذین امنوا» یا « ضرب الله للذین کفروا»، در هر دو مورد از زن مثال می زند. آیا این به معنای آن نیست که ما باید از دیدگاه اسلام به برداشت غلط و متأسفانه مستمر، در تاریخ بشریت نسبت به جایگاه زن پاسخی بدهیم؟ اسلام می خواهد این برداشت و فهم غلط، از مسأله زن را که در طول تاریخ هم وجود داشته است، تصحیح کند. من تعجب می کنم چرا این گونه بوده است؟ چرا بشریت همواره درباره ی مساله زن و مرد کج فکر بوده است و می خواهد در مقابل آن بایستد. شما از تعلیمات انبیاء که بگذرید، در همه برداشت ها، تحلیل ها و تفکرات بشری، جایگاه زن و مرد، جایگاه غلطی است و نسبت زن و مرد، نسبت غلطی است، حتی در تمدن های بلند پایه ی دنیای باستان، مثل تمدن روم یا ایران. برداشت از زن یک برداشت غلط است.

غربی ها در شناخت زن دچار افراط و تفریط بودند.

 

غربی ها در شناخت طبیعت زن و چگونگی برخورد با جنس زن، دچار افراط و تفریط بوده اند اساساً نگرش غربی نسبت به زن یک نگرش مبنی بر عدم برابری و عدم تعادل است.
شما به شعارهایی که در غرب داده می شود نگاه نکنید، این شعارها پوچ است و حاکی از واقعیت نیست. فرهنگ غربی را از این شعارها نمی توان فهمید. فرهنگ غربی را، باید در ادبیات غربی جستجو کرد. کسانی که با ادبیات غرب، با شعر اروپایی و رمان و داستان و نمایشنامه های اروپایی آشنا هستند، می دانند که در فرهنگ اروپایی، از دوران قرون وسطی تا همین اواخر قرن فعلی، زن موجود درجه دوم بوده است هرچه برخلاف این ادعا کنند خلاف می گویند. شما به نمایشنامه های معروف شکسپیر انگلیسی نگاه کنید، ببینید با چه نفسی، با چه زبانی و با چه دیدی در این نمایشنامه ها و سایر ادبیات غربی به زن نگاه می شود. مرد در ادبیات غربی سرور و ارباب زن و اختیاردار او می باشد، که بعضی از نمونه های این فرهنگ و آثار آن امروز هم باقی است. امروزه رسم غربی ها این گونه می باشد که وقتی زنی با مردی ازدواج می کند و به خانه شوهر می رود حتی نام خانوادگی زن به نام خانوادگی مرد تبدیل می شود در حالی که در کشورهای دیگر این گونه نبوده است، هنوز هم نیست … زن هوّیت خانوادگی خود را با خودش حفظ می کند ولو بعد از ازدواج.
وقتی زن با همه موجودی و املاک خود ازدواج می کرد و به خانه شوهر می رفت، نه فقط جسم او، بلکه تمام اموال و املاک و دارایی های او هم که از پدر و خانواده اش به او رسیده بود، متعلق به شوهر می شد. این چیزی است که غربی ها نمی توانند آن را انکار کنند. در فرهنگ غربی زن وقتی به خانه شوهر می رفت شوهر در واقع اختیار جان او را داشت لذا در داستان های غربی و در اشعار اروپایی بسیار می بینید که شوهر به خاطر یک اختلاف اخلاقی همسر خود را می کشد و کسی او را ملامت نمی کند در خانه پدر حق هیچ گونه گزینشی را ندارد و اختیار ازدواج یکسره به دست پدر است. در همان نمایشنامه هایی که اشاره کردم، آنچه شما می بینید همین است، دختری که مجبور به ازدواج شده است، زنی که از طرف شوهر خود به قتل رسیده است، خانواده هایی هستند که زن در نهایت فشار است. و این ادبیات غربی است. البته این اواخر حرکت هایی به نام آزادی زنان شروع شده است.

حجاب مانع مسئولیت های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی نیست

فرض کنید که اگر زن، یکی از مقامات عالیه حکومتی را احراز کرد، یک مقام خیلی مهم که مراجعین فراوان مرد دارد، هیچ اشکالی ندارد، هیچ مانعی از حضور زن نیست. زن می تواند در این مقام از هزاران مراجع مرد پذیرایی حکیمانه کند و خواسته های مشروع و به حق آنان را که از آن مقام توقع دارند را برآورده کند.
در میدان مبارزه و در میدان جنگ هم همینطور، در میدانی که حضرت زهرا وارد شدند در میدانی که حضرت زینب وارد شدند در میدانی که خواهر حضرت صادق (ع) وارد شدند، که حضرت فرمودند بروید این مسأله را از او سؤال کنید. خواهر و همسر بعضی از ائمه، یا همسران پیغمبر در میدان های گوناگون علمی، فرهنگی، سیاسی، مبارزاتی، انقلابی و نظامی وارد شدند. در هر کدام از این میدان ها هیچ ممنوعیتی برای حضور زنان نبوده است اما حجاب وجود دارد، آن را رعایت کنید و وارد میدان این مبارزات شوید. با ارزش ترین وظیفه زن، تربیت انسان سالم است خانم هایی که درس می خوانند، بخوانند. آنهایی که در جامعه به هر نحوی اهل کار و فعالیت سازنده هستند خوب کار کنند. البته مهمترین سازندگی ها، سازندگی انسان است نه فقط سازندگی جسم انسان، بلکه سازندگی عواطف و اخلاق انسان، انسان بی عقده و صحیح و سالم در دامن خود پروراندن، که البته بزرگترین و با ارزش ترین کار زن است و با کار علمی و عملی منافاتی ندارد. محبوب ترین کار هم برای زنان همین است. زن هیچ کاری را با تربیت فرزند خود معادل و برابر نمی داند که خدای متعال آن را در نهاد زن به ودیعه گذاشته است و دیگران نمی توانند این وظیفه را از او دور کنند. همه باید تلاش کنند تا زنان با ایفای نقش خود در تکامل و پیشرفت جامعه مؤثر باشند. که البته وسایل و راهبرد این کار در نظام جمهوری اسلامی و در اختیار آنان گذاشته شده است.

 هسته فرهنگی جوان رایه المهدی(عج)


تنظیم: هسته فرهنگی جوان رایه المهدی(عج)

منبع: کتاب زن ریحانه آفرینش، مجموعه سخنرانی های مقام معظم رهبری.
منبع: نشریه موج عصر، پیش شماره ۱۰٫[ ]
[ مرتبط با ] : مطالب تولیدی اعضاء
ن : محمدجابر تخت اردشیر
ت : پنجشنبه 1391/02/7
 
 
 
محمد بن حسن عسکری (عج) آخرین امام از امامان دوازده گانه شیعیان است. در ١۵ شعبان سال ٢۵۵ هـ.ق در سامرا به دنیا آمد و تنها فرزند امام حسن عسکری (ع)، یازدهمین امام شعیان ما است. مادر آن حضرت نرجس (نرگس) است که گفته اند از نوادگان قیصر روم بوده است. «مهدی» حُجَت، قائم منتظر، خلف صالح، بقیه الله، صاحب زمان، ولی عصر و امام عصر از لقبهای آن حضرت است.